На живо

7

„Гунди – Легенда за любовта“ оглави Топ 20 на всички времена в България

Филмът отчете най-успешния старт в модерната история на кината у нас с генерирани 1 420 646 лева, изпреварвайки досегашния лидер „Бързи и яростни 10“

Публикувано на 22 Октомври 2024
„Гунди – Легенда за любовта“ оглави Топ 20 на всички времена в България
Снимка: keycom

Опашки пред киносалоните, пълни зали, бурни аплодисменти и хиляди трогателни отзиви от зрителите в цялата страна – така премина първият уикенд, в който публиката се срещна с „Гунди – Легенда за любовта“.

Поради големия интерес се наложи част от кината да отварят и допълнителни зали в най-натоварените часове, за да могат максимално много хора да се докоснат до завладяващия филм на режисьора Димитър Димитров.

Цифрите са рекордни не само за българска продукция, а изобщо – 82 363 зрители са си купили билети за филма до 20.10 (неделя) включително. Тези данни включват билетите от предварителните прожекции, без да се броят раздадените покани за трите организирани премиери в страната. Общо 948 прожекции на 161 екрана и оборот от 1 420 646 лева – абсолютен рекорд в историята на киноразпространението в България, който изпраща филмa за Георги Аспарухов на върха в класацията “Top 20 All-Time Openings”, измествайки „Бързи и яростни 10“ (2023) – 1 118 190 лева, „Междузвездни войни: Силата се пробужда“ (2015) – 1 090 355 лева и „Аватар 2: Природата на водата“ (2022) – 1 040 565 лева.

Досегашният първенец сред българските филми, „Мисия Лондон“ (2010), остава далеч назад със своите 46 291 зрители след първия си уикенд и боксофис от 355 120 лева.

Кината у нас продължават да регистрират стотици заявки в минута за предстоящите прожекции, а някои зали са изкупени до четвъртък вечер. Ако тенденцията продължи, филмът може да остане на екран дори до края на 2024 година.

Лентата проследява вдъхновяващата любов между Георги Аспарухов и неговата съпруга Величка Маркова, както и най-паметните футболни моменти от кариерата на Гунди така, сякаш се случват пред очите ни. Историята връща времето назад и потапя зрителите в 60-те и 70-те години, като за целта операторът Борис Славков използва специални анаморфни обективи Hawk V Lite Vintage 74. Тази серия пресъздава „несъвършенствата“ на обективите, използвани през 70-те години в киноиндустрията и за разлика от съвременната техника, която има за цел да покаже кристално чист образ, тези обективи, с помощта на модерна технология, претворяват пластиката на картината от миналото, придавайки усещане за маслено платно.

За да могат зрители да се пренесат в духа на онова време Елена Иванова и екипът ѝ създават близо 3000 костюма, включително екипите на футболните отбори от онова време, а Ванина Гелева (художник продукция) прави чудеса, като преобразява десетки локации и рисува епохата до най-малкия детайл, така че тя да оживее на големия екран. Машината на времето се завърта и ни връща по магичен начин в периода между 1959-та и 1971-та година благодарение и на специалните ефекти (CGI), които са дело копродуцентите на филма ImmerseFX (Visual Effects Studio).

„Гунди – Легенда за любовта“ е в кината в цялата страна. Пълният списък на киносалоните може да бъде разгледан на официалния сайт на продукцията.

Снимка: keycom

Във филма участват Павел Иванов, Александра Свиленова, Димитър Маринов, Параскева Джукелова, Пенко Господинов, Емил Марков, Биляна Петринска, Стоян Радев, Александра Костова, Димитър Николов, Николай Урумов, Марио Василев, Дарина Радева, Мина Каукова, Даниел Върбанов, Владислав Карамфилов – Въргала, Владимир Люцканов и др.

Сценарист на филма е Емил Бонев, режисьор Димитър Димитров, оператор Борис Славков. Продуценти на филма са Иван Христов и Андрей Арнаудов от „Междинна станция“.

Подробности за „Гунди – Легенда за любовта“ може да следите в официалните профили на продукцията.

Снимка: keycom

***

Допълнителна информация:

Филмът е продукция на „Междинна станция“ с продуценти Иван Христов и Андрей Арнаудов, а изпълнителен продуцент е Васил Булянски. Проектът се реализира с изключителната подкрепа на Sesame, Захарни заводи, Pumа, както и копродуцентите Immerse FX (Visual Effects Studio), чието дело са всички специални ефекти в проекта. Филмът се осъществява и благодарение на Национален филмов център. Важна подкрепа оказаха още Rubella Beauty, както и партньорите от Agressia и Стил 99, които се погрижиха за костюмите. Филмът беше заснет и с любезното съдействие на БДЖ, а за техническото обезпечаване продукцията разчиташе на Pro Cinema rental. Ключова рекламна подкрепа оказаха партньорите от Metropolis, Idea Comm и Metroreklama. Съществена роля във филма изиграха и партньорите от Парк хотел „Санкт Петербург“, Хотел „Тримонциум", White Water Bulgaria, Coffee Spot, Международен Панаир Пловдив - International Fair Plovdiv, St. Sofia Golf Club & Spa. Ексклузивен медиен партньор на продукцията е Нова Броудкастинг Груп. Основен медия партньор е БГ Радио. Разпространява NO BLINK FILM.


Павел Иванов, в ролята на Гунди

Павел Иванов е един от най-нашумелите и разпознаваеми български актьори. Завършва НАТФИЗ през 2016 година при ненадминатия Стефан Данаилов, но още през 2014 става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“, където играе главни роли в едни от най-касовите спектакли. През 2016 година името му добива популярност и в телевизията, благодарение на сериала ,,Полицаите от края на града”. Следват участия и в други телевизионни формати, последният от които е ситкомът „Татковци“. Успоредно с тези театрални, телевизионни и кино ангажименти Павел Иванов обикаля страната и Европа с пътуващи спектакли.

Александра Свиленова, в ролята на Лита

Александра Свиленова е новоизгряващ талант, който ще изиграе една от централните и ключови главни роли във филма – тази на Величка Маркова – Лита, съпругата, най-голяма любов и вдъхновение за Гунди. Това е първата голяма роля в киното за актрисата, която учи „Актьорско майсторско за драматичен театър“ в класа на проф. д-р Ивайло Христов. Александра участва още в представлението на Учебен театър НАТФИЗ: „Диканка - резултати от уъркшоп" с режисьори Мартин Киселов и Ева Данаилова, постановката „Опасни връзки“ с режисьор Станка Калчева, както и в „Недовършена пиеса за механичен нож" под режисурата на Ованес Торосян.

Димитър Димитров, режисьор

Димитър Димитров е добре познат на зрителите като режисьор на популярните сериали „Отдел издирване“, „Дяволското гърло“, „Откраднат живот“, „Връзки“, „Дървото на живота“, „Съни Бийч“, „Мен не ме мислете“ и още много други. Дебютът си в игралното кино прави на 27 години с филма „Събирач на трупове“, който участва в селекцията на редица престижни международни фестивали. Има опит още в късометражно и документално кино.

Борис Славков, оператор
Операторското майсторство на филма е в ръцете на Борис Славков. Работил по сериалите „Войната на буквите“, „Отдел издирване“, „Откраднат живот“, „Дяволското гърло“, „Съни бийч“, „Мен не ме мислете“, както и по филмите „Шекспир като улично куче“, „Всичко, което тя написа“, „Събирач на трупове“.

Емил Бонев, сценарист

В сърцето на проекта и негов сценарист е Емил Бонев. След завършването си във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“, Емил Бонев има 60 роли и национални награди. Автор е на пиесите „Морска сол“, „Пакетче семки“, „Покер“, „Кантон 117“, „$910“, играни с успех в страната и чужбина. Драматургичен консултант и диалогист е на филма „Пазачът на мъртвите“ на Илиян Симеонов и сценарист на лентите „Прогноза“ на Зорница София и „Засукан свят“ на Мариус Куркински. Като главен сценарист Емил Бонев се подписва под сериалите „Морска сол“, „Недадените“ и „Скъпи наследници“. Режисьор е на десетки спектакли, между които „Гнездо на ангели“ в Драматичен театър „Николай Масалитинов“ - Пловдив", „Мъжка задушница“ в Драматичен театър „Сава Огнянов“ - Русе, „Бонбон“ в Народен театър „Иван Вазов“, „Сюрприз“ на Младежки театър „Николай Бинев“, „Чиничита“ и „Убийство без убийство" в Театър 199 – „Валентин Стойчев".

Ключови думи: