Тази седмица в рубриката „Да откриеш България“ се отправяме към град Търговище, за да ви разкрием повече за хилядолетната история богатото културно-историческо наследство на Търговищкия край.
Първообраз на гр. Търговище е ранновизантийският и средновековен град Мисионис. Той е разположен в прохода Дервента, който е бил ключов през хилядолетията назад във времето, тъй като там се пресичат основните пътища от северна към южна България. Местно предание го свързва с победата на хан Крум над византийския император Никифор. Старият град Мисионис е бил голям търговски и християнски център, с ключова роля в търговията на ранна Византия и българската средновековна държава, със значение за отбраната на българските столици Велики Преслав и Велико Търново. В края на ХІV в., града е безмилостно ограбен, разрушен и опожарен от османските завоеватели.
Пътят до Мисионис е с туристическа маркирова и без проблем може да се стигне до античния град, там днес могат да се видят останките от болярският квартал, няколко базилики, вътрешна крепост със запазени стени с височина до 6 метра, епископски център, водохранилище, зърнохранилище, и всичко, което е било необходимо за живота на един голям град.
Археологическата експозиция на Регионален исторически музей Търговище се намира в сградата на бившето училище „Хаджи Руси“. Там могат да се видят уникалната енеолитна култова сцена от с. Овчарово, разнообразни идолни колекции, образци-шедьоври на тракийското изкуство, находките от известния тракийски некропол край с. Кралево, най ценната и известна, от които е златната украса на конска сбруя, популярна като Кралевското златно съкровище, находки от типични ранно-византийски и старобългарски средновековни крепости и некрополи – керамика, коланни апликации, оръжия, фрагменти от златотъкан плат, епиграфски паметници, а основен акцент е крепостта Мисионис.
Носител на историческата памет на град Търговище е и Славейковото училище. То е построено през 1863 г. с името „Свети Седмочисленици“ с дарения от жителите на града. През 1962 г. училището поема новата си функция като музеен обект. Там са представени две постоянни експозиции свързани с участието на местното население в войните за национално освобождение и обединение и възстановка на възрожденска класна стая. Временните експозиции в Славейковото училище представят тематично фондовете на РИМ Търговище.
Сред забележителностите в град Търговище, които можем да посетим са още Домът на Хаджи Ангел Хаджи Друмев паметник на местната възрожденска жилищна архитектура от средата на ХІХ в, старият храм „Усп. Пр. Богородици” , църквата Св. Иван Рилски, Сахат джамия. Художествена галерия „Никола Маринов“, която притежава най-голямата акварелна сбирка на проф. Никола Маринов, известния майстор на акварел, който е родом от гр. Търговище.
Слушайте аудиофайла на страницата и научете повече за град Търговище от разговора на Цвети Симеонова с Магдалена Жечева, директор на Регионален исторически музей Търговище.
Ако обичате да пътувате, не пропускайте да се насладите на свободно си време и да откривате нови и интересни места в България – кътчета с уникална природа, забележителна история и древна култура.
Слушайте рубрика на радио N-JOY и Министерството на туризма „Да откриеш България!“ и ще бъдете запленени от спиращи дъха природни красоти, ще бъдете очаровани да се озовете на места, съхранили историята ни от древността, да се запознаете с местни занаяти, обичаи и традиции, да се потопите в магията на българския музикално-песенен и танцов фолклор, да усетите уникалния български дух и идентичност, въплътени в празниците, свързани с дома, семейството и децата.
„Да откриеш България“ – съвместна рубрика на Министерството на туризма и радио N-JOY