На живо

7

N-JOY Summer гостува на Музея на солта

Голямото лятно турне на радио N-JOY посети и този уникален туристически обект

Публикувано на 10 Юли 2020
N-JOY Summer гостува на Музея на солта

През тази година кампанията на радио N-JOY, N-JOY Summer 2020, се провежда в подкрепа на българския туризъм, като N-JOY обединява усилия с партньорите си в помощ на най-засегнатия сектор в страната.

Началото на N-JOY Summer 2020 беше дадено от град Поморие. Сред забележителните обекти в града е Музеят на солта.

Екипът на шоуто "От 10 до 2" по радио N-JOY, Нейа Димитрова и Петър Пейков, посетиха обекта за специално интервю с уредниците Елена Йорданова и Илия Кусев.

Илия Кусев: "Античен, романтичен, вечен - това е девизът на Поморие. Античен, защото солта идва от античността. Романтичен, защото и днес можем да наблюдаваме производството на сол в музейните солници и вечен, защото солта е вечна. Тя е бялото злато на Поморие".

Елена Йорданова: "Музеят на солта е от две части: Първата е външна част от 22 декара действащи солници, които все още работят и произвеждат сол по старата, древна, анхиалска или поморийска технология. Втората е експозиционна зала, в която са представени съоръжения, фотоси от миналото, карти и туристите получават информация за солопроизводството в Поморие и от кога датира то.

Илия Кусев: "Музеят работи целогодишно, но през летните месеци може да се наблюдава и самото производство на сол. Отвън вие можете да видите бяла, кристална, морска сол, добита в нашите солници. Тази сол може да се закупи и в музея, под формата на един разкошен сувенир. Това е бялото злато, защото в древността солта е била като разменна монета. Воиниците са предпочитали понякога да им се плаща с торбички сол, вместо с монети. В музея хората могат да научат не само за бялото злато, но и за черното злато - лечебната поморийска кал. Поморие притежава две безценни блага".

Елена Йорданова: "В балгарската традиция и до ден днешен се казва, че къща без сол не бива да остава. Остане ли без сол, в тази къща влизали болести, влизала бедността. Солта не се дава и на заем, за да не изчезне и богатството. Дори в миналото нашите баби гадаели със солта, като посипвали тайно бременната жена по косите и много внимателно я наблюдавали. Съответно, ако тя се пипне за носа, детенцето ще бъде момченце, а ако се пипне по устата - момиченце. Казват, че солта акумулира негативната енергия в дома и много хора си вземат бурканче от нашата сол, точно по тази причина и когато ги попитаме къде ще си го поставят, те отговарят - "на работното място". Посетете Музея на солта, за да разберете как става солта и защо точно в Поморие". 

Музеят на солта в Поморие е един от стоте национални туристически обекта в България.

Ключови думи: