Тази седмица, като част от кампанията N-JOY Summer, Инспектор N-JOY ни отведе на разходка из Бургас и по Южното Черноморие.
Той ни разказа любопитни неща за втория по големина морски град у нас. Първите жители по тези земи били траките. VI в. пр. н.е. на територията на днешния Бургас се заселват елините, които прогонват траките и основават колонията Пиргос.
Бургас получава настоящото си име през XVII в. Първоначално е наречен Ахело Бургас, а след Освобождението - Бургас. Днес градът е един от най-добре устроените в страната ни. Съвременната архитектура на Бургас съжителства със сгради датиращи от началото на 19 в.
Край града се намира Бургаското езеро - с площ от над 27 км. е най-голямото естествено езеро в България. В него има над 60 вида риби, 60 вида безгръбначни и 254 вида птици. В езерото гнездят пеликани, ибиси, чапли, а наскоро беше наблюдавано и розово фламинго.
На 20 км. северно от Бургас е Поморийското езеро, което е балнеологичен курорт. Отдавна се знаят свойствата на поморийската лечебна луга и кал.
Атрактивно е и Атанасовското езеро, където също гнездят много птици, а поради високата соленост на водата, езерото се използва за солодобив. В района се намира а Мандренското езеро, чийто най-ценни части са поставени под закрила защитените територии Узунгерен, Пода и устието на река Изворска.
Акве Калиде е историческо селище на територията на град Бургас, което се намира в землищата на кварталите Ветрен и Банево. През Средновековието мястото е споменато с имената Терма и Термопол.
Има доказателства, че минералните бани са посещавани от Филип II Македонски, ромейските императори Юстиниан I и Константин IV Погонат, византийската императрица Ино Анастасия и султан Сюлейман Великолепни.
Археологическите ценности, намерени на мястото, крепостни стени на древния град Термополис, ремските бани от I в. сл. Хр. с топъл и студен басейн и различни средновековни помещения са достъпни за разглеждане в наши дни.
Комплексът дава възможност да бъде посетена и изцяло реставрираната баня на Сюлейман Великолепни. Точно е спазена оригиналната визия, облицована е с мрамор и характерната за Ориента керамика, а музейната експозиция там включва златни, сребърни и бронзови монети от различни епохи, обеци и пособия за баня, печати, керамика, мраморни декоративни детайли, надписи и различни предмети. Пространството пред банята е оформено като амфитеатър. Освен стандартни билети в Акве Калиде се предлагат и билети с намаления за деца и пенсионери.
Крепостта Вълчаново кале е известна като „лъвската глава“ и мнозина са я виждали, когато пътуват по завоите около река Ропотамо. Под нея тече дълбока река, свързана с морето и естественото пристанище – заливът Света Петка. Името Вълчаново кале идва от времето на османското владичество. Крепостта е била използвана от Вълчан воевода, за което и до ден днешен се носят легенди.